Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 1. szerda, Fülöp, Jakab A munka ünnepe

A kutyáknak és macskáknak is családban a helyük

Újbuda   |   2022, szeptember 5 - 11:23
Nyomtatóbarát változatSend by email

Együttműködési megállapodást kötött Újbuda Önkormányzata a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) lllatos úti ebtelepével. Utóbbi mostantól a XI. kerületben kóborló állatok befogásáról, ellátásáról, hazajuttatásáról vagy örökbe adásáról is gondoskodik.

Rendeződik az otthonról elszökő vagy kidobott kutyák és macskák sorsa a XI. kerületben, miután aláírták az Újbuda Önkormányzata és a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) Illatos úti ebtelepének együttműködési szerződését. – Ennek értelmében az Újbudán kóborló egykori házi kedvencek új életet kezdhetnek – mondta Bakai-Nagy Zita alpolgármester az ebtelepen tett helyszíni bejáráson. – A felelős állattartás szabályait újra és újra hangsúlyozni kell – tette hozzá. – Ezek közül az egyik legfontosabb a chipek elhelyezése, amelyek segítségével a kóborló jószágokat könnyebben lehet azonosítani és visszajuttatni őket eredeti gazdáikhoz – emelte ki. – Bár Magyarországon 2013 óta kötelező ellátni mikrochippel a kutyákat, még mindig sokuknál hiányzik ez az azonosító. A befogott állatok az Illatos úti telepen megfelelő körülmények között várhatják, míg sorsuk jobbra fordul – mondta az alpolgármester. (A feltételek gyakran jobbak ott, mint amilyeneket az állatok maguk mögött hagytak.) Ottjártunkkor csaknem száz kutyáról és egy tucat, többségében kölyök macskáról gondoskodtak.

– A FÖRI legfontosabb feladata a főváros közigazgatási határain belülről származó kóbor, illetve leadott állatok átvétele, elhelyezése, megfelelő egészségügyi ellátása – mondta dr. Kozma Tamás vezető állatorvos. Ezután következhet az örökbefogadás, komoly követelmények és feltételek mellett. Azok az állatok, amelyekről korábban lemondtak, soha nem kerülnek vissza eredeti gazdájukhoz. A „kedvencét kereső” tulajdonos másikat sem vihet haza. Az ebtelepre érkező gazdajelölteket az állatgondozók és az állatorvosok kikérdezik, hogy életvitelük, lakóhelyük, szokásaik és elképzeléseik alapján mire érdemes figyelniük az örökbefogadásnál. Ezután lehet kiválasztani a leendő kedvencet, amelyet a gazda személyi igazolvány száma alapján kiállított regisztrációs adatlappal, oltási könyvvel és örökbefogadási szerződéssel engednek el. A gondozók ezt követően két héten át telefonon vagy személyesen segítik az adoptálókat, tanácsokat adnak az állat viselkedésével és állapotával kapcsolatben. Az ebtelep dolgozói a megadott lakcímre is ellátogathatnak, hogy az elvitt állat életkörülményeit, a szerződés betartását ellenőrizzék.

– A FÖRI célja az, hogy minél előbb, minél több kutyát gazdához juttasson. Ennek a szemléletmódnak köszönhetően évek óta egyet sem kellett helyhiány miatt elaltatni, ami óriási érdem – tette hozzá az állatorvos. – Mindezt annak ellenére sikerül elérni, hogy az intézmény nem menhelyként működik; az Illatos úti telepre nem tehetik ki a „Megtelt” táblát – emelte ki dr. Kozma Tamás. Minden kóbor állatot be kell fogadni, ami gyakran komoly logisztikai feladatot ró a szakemberekre. A magyar és német állatmentő szervezetekkel ápolt jó viszonynak hála viszont a nehezen örökbe adható, például nagy testű, kan, fekete, keverék és/vagy idős állatok is gazdára lelhetnek.

Az Illatos útra kerülő kutyák és macskák az orvosi ellátás mellett azonnal új chipet és védőoltásokat kapnak. A három hónapnál idősebbeket ivartalanítják, ez a nem kívánt szaporulatok megelőzése és az egészségmegőrzés miatt is fontos. Évente országszerte több ezer állat kerül telephelyre vagy menhelyre a felelőtlen szaporítás miatt. – Még mindig nagyon sok a tév­hit az ivartalanítással kapcsolatban, holott erre a prevenció miatt óriási szükség van – tette hozzá az állatorvos.

Budapesten egyre több a kóbor macska, nekik is szükségük van védőoltásokra, fertőző betegségek elleni szűrésre és legfőképpen ivartalanításra. Az Illatos úti telepre évente csaknem ötszáz cica kerül. A dolgozók mindent megtesznek azért, hogy az egykori kedvencek kényelme meglegyen, de egy állatnak – legyen az kutya vagy macska – családban van a helye. – Így lehet számukra is azt az életet nyújtani, ami nekik ugyanúgy jár, mint bármelyik másik élőlénynek – emelte ki dr. Kozma Tamás.

T. K.