Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 3. péntek, Tímea, Irma

Az öröklét és az idő üzenete

Újbuda   |   2022, augusztus 18 - 12:12
Nyomtatóbarát változatSend by email

Az ékszerek nemcsak viselőjükről mesélnek, saját üzenetük is van. Erről szól Király Fanni ékszertervező kiállítása, amely augusztus 10-étől a B32 Trezor Galériában látogatható. A tárlatot Rákossy Péter fotóművész portréi egészítik ki.

Király Fanni ékszertervezőnek különös a viszonya az idővel, amit a B32 Trezor Galériájában augusztus 10. óta látható alkotásai is tükröznek. Az iparművész nem érzi elavultnak a tegnap történteket. – Egy emlék az idő lenyomata, hiszen ami kifolyik a kezeim közül, bármikor tovasuhanhat gyermekeimnek és az ő leszármazottaiknak – mondta.
Az ékszerművész a Magyar Művészeti Akadémia hároméves ösztöndíjas munkafolyamatának lezárásaként mutatta be Időmérték, Lótusz és Talált kincsek nevű sorozatait. Az egyedi művek között vannak pergamen ékszerek, kétezer éves tárgytöredék és kétszáz éves babafőkötőből származó textilből készült alkotás is. A tervező szerint „minden, ami régi, valaha volt tárgyi emlék emocionális vagy fizikai emléket őriz, épp ezért ezek az idő megragadását is biztosítják”.
Az Időmérték című sorozatban a tölcsérmotívum a sietősen pergő napokat jelzi. A leignicai Silver Festival tavalyi pályázatára készült tárgycsoportban saját és szülei bőrlenyomatát használta fel. Az „ezüstkorban” lévő szülei számára hősök. Ezért is akarta megragadni a pillanatot, amikor megszülettek, és a bőrük olyan volt, mint a selyem – később szárazzá, barázdálttá vált. Az ékszertervező az évek múlását szimbolizálva vett édesanyja és édesapja kezéről gipszlenyomatot, amelyet aztán ezüstbe öntött.
A Talált kincsek szériában olyan ékszerek láthatók, amelyek régi, innen-onnan gyűjtött tárgyak, tárgytöredékek sokadik újrahasznosításával jöttek létre. Király Fanni szerint az ékszer hat a viselőjére, valamit elindít benne – néha a környezetében is –, új tapasztalásokra tesz szert másokkal és önmagával kapcsolatban. – Ha az ember befelé tekint, belső világában jócskán vannak elszakadt, kicsorbult kapcsolatok, megtört ambíciók, bizalomfoszlányok, kiszáradt emlékek. Ott vannak benne az előtérben vagy hátul a sufniban – véli a művész.
A 2021-es Lótusz sorozat a virág szimbolikáját dolgozza fel. A növény termése ezer esztendeig termékeny, így itt is elsősorban az időtlenség foglalkoztatta az alkotót. Az Indiai Lótusz No. 2 brosst az általa fejlesztett pergamenformázási technikával készítette el, teljes egészében kézzel. Király Fanni szerint egy ékszer sokféle emocionális hatást képes kifejteni, és szerepe a női identitás megélésében messze túlmutat az összkép dekoratív részletén.
A tárlathoz kapcsolódóan Király Fanni munkáinak gyűjtői reflektáltak a saját ékszereikhez fűződő viszonyukra, a közülük kiválasztott hét nőről Rákossy Péter fotóművész szubjektív portrékat készített. A nagy képek és a szövegek együtt ellenpontozzák a bemutatott tárgyakat.
A kiállítást szeptember 2-áig lehet megtekinteni, szeptember 1-jén Király Fanni tart tárlatvezetést.