Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 23. kedd, Béla

Befejeződött az elmúlt évtizedek legnagyobb vihara utáni kárfelszámolás

Újbuda   |   2015, július 24 - 11:46
Nyomtatóbarát változatSend by email

Az elmúlt évtizedek leghevesebb vihara csapott le Budapestre július 8-án, szerdán a délutáni órákban. A vihart követően július tizenkilencedikéig a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságra csak viharkárokkal kapcsolatban 4606 bejelentés érkezett, a fővárosi hivatásos és az önkéntes egységeknek 2420 helyszínen kellett beavatkozniuk.

A heves szél, zivatar és jégeső főváros-szerte épületkárokat, fakidőléseket, vízbetöréseket, áramkimaradásokat okozott, továbbá jelentős számú fogyasztónál kiesett a távhőszolgáltatás, és sok helyen a Budapesti Közlekedési Központ járatai is szüneteltek. Számos esetben előfordult, hogy a kidőlő villanyvezetékek fákra borultak, tüzeket okozva ezzel.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatásos tűzoltói naponta 210 fővel, megfeszített tempóban, folyamatosan végezték a kárelhárítást, míg hivatali munkarendben dolgozó kollégáink (felügyelők, tűzoltóparancsnokok, hatósági dolgozók, katasztrófavédelmi megbízottak), negyvenhat fővel és több mint húsz gépjárművel, folyamatosan járták Budapest utcáit és mérték fel a káreseményeket. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Szent István Egyetem és az Óbudai Egyetem szakmai gyakorlatot teljesítő hallgatóinak kiváló munkavégzése jelentősen segítette munkánkat. A hallgatók telefonon folyamatosan pontosították a címeket és egyeztettek a lakosokkal a már felszámolt káresetek ügyében, jelentősen csökkentve ezzel a téves hívások számát.

A kárelhárításba számos önkéntes szervezet is bekapcsolódott. Az Észak-Budai Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetei, (Budapest Önkéntes Mentő Egylet Katasztrófa Elhárítási Csoport, Folyami Katasztrófavédelem és Speciális Mentő Egyesület, Közép-Budai Önkéntes Polgári Védelmi Egyesület), a Dél-Budai Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetei (Dél-Csepel Polgárőr Egyesület, Lágymányos Polgárőr Egyesület), az Észak-Pesti Önkéntes Mentőcsoport tagszervezete (Zugló Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület), a Közép-Pesti Mentőcsoport tagszervezetei (Dr. Sztanek Endre Alapítvány, Józsefvárosi Közbiztonsági Polgárőrség Katasztrófavédelmi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, Mancs a Kézben Egyesület, Kőbányai Wolf Polgárőrség – Önkéntes Tűzoltó Egyesület) és a Dél-Pesti Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetei (Báró Podmaniczky III. János Önkéntes Honvéd Egyesület, Lőrinc Kertváros Polgárőr Csoport, Segítő Angyalok Állat és Természetvédő Egyesület) összesen kilencvennégy fővel és harminc gépjárművel, továbbá a Rózsadomb Önkéntes Tűzoltó Egyesület és a Pesthidegkút Önkéntes Tűzoltó Egyesület egy-egy gépjárművel a kárelhárítás alatt folyamatosan támogatták igazgatóságunk munkáját.

Szoros együttműködés alakult ki igazgatóságunk hivatásos állománya és az együttműködő szervezetek között. Az ELMŰ kétszázhúsz fővel és 110 gépjárművel folyamatosan dolgozott az áramkimaradások megszüntetésén, az FKF Zrt. háromszázötven fővel és 40 gépjárművel, a Főkert Zrt. kétszázhatvannégy fővel kapcsolódott be a kárelhárításba. A Főtáv Zrt. pedig folyamatosan dolgozott a távhőszolgáltatás helyreállításán. A megfeszített tempójú munkából jelentős részt vállalt a Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetsége és a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatósága is.

Igazgatóságunk műveletirányító ügyeletére mintegy 4606 bejelentés érkezett csak viharkárokkal kapcsolatban. A jelentős mennyiségű telefonhívást igazgatóságunk ún. „lecsorgatásos” módszerrel kezelte, ami azt jelenti, hogy amikor a központi ügyelet vonalai túlterhelődnek, egy-egy kerületi hivatásos tűzoltó-parancsnokság, vagy katasztrófavédelmi őrs ügyeletese vette fel a telefont.

A hatékony kárelhárítás érdekében a bejelentéseket fontossági sorrendben kellett kezelni, így a tűzoltók a ténylegesen életveszélyt jelentő esetekhez vonultak először. Fontos kiemelni, hogy igazgatóságunk minden bejelentést megvizsgált, és minden valós káreseményt felszámolt.

Hatékony együttműködés alakult ki igazgatóságunk és a lakosság között is. Felhívtuk a lakosok figyelmét arra, hogy a tűzoltók magánterületen csak a tényleges és megkerülhetetlen életveszélynél tudnak beavatkozni. Kértük, amennyiben nincs életveszély, és az eseményt a lakosok is fel tudják számolni, ne hívják a tűzoltókat, ha pedig már bejelentették és időközben felszámolták a káresetet, tájékoztassák igazgatóságunkat az 105-ös hívószámon. A felhívást követő napokban jelentősen csökkent a bejelentett események száma, megkönnyítve ezzel munkánkat. Ezúton is köszönjük a lakosságnak, hogy megértéssel és türelemmel viselték a viharkárok felszámolása alatti nehézségeket!