Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 20. szombat, Tivadar

Szent István-szegfű vagy pukkanó dudafürt

Újbuda   |   2014, augusztus 8 - 00:00
Nyomtatóbarát változatSend by email

Újbuda Önkormányzatának képviselő-testülete június 19-i ülésén úgy döntött, hogy létrehozza a Sas-hegy Munkacsoportot a hegyen lévő természetvédelmi terület hosszú távú fennmaradásának biztosításáért. A munkacsoport most egy grafikai pályázatot tett közzé a kerület honlapján, a pályaműveket augusztus 22-éig várják. Erről kérdeztük Gajárszki Áron környezetvédelmi tanácsnokot, a munkacsoport vezetőjét.

– Az Újbuda július 2-i számában adtunk arról hírt, hogy a képviselő-testület létrehozta a Sas-hegy Munkacsoportot. Most pedig már arról számolhatunk be, hogy a grémium kiírt egy grafikai pályázatot a „Sas-hegy barát” kertet jelölő tábla megtervezésére. Ezek szerint jól haladnak az egyeztetések a Sas-hegyen élőkkel?
- Egyelőre csak a helyben legaktívabb természetvédő civil szervezetekkel egyeztettünk néhány alapkérdést. Nagyon fontos, hogy kellően átgondolt és előkészített koncepcióval álljunk majd az ott élők elé, hiszen ha nem sikerül megnyerni őket az ügynek, akkor hiába dolgoztunk. Úgy néz ki, szeptember elejére elkészül egy útikalauz arról, hogy melyek a természetvédelmi területet fenyegető legfőbb veszélyek, és hogyan kell kialakítani egy vérbeli „Sas-hegy barát” kertet. Menet közben derült ki, hogy ezzel a koncepcióval sikerült eltalálnom a helyben élők vágyát, ugyanis sok lakó már korábban megkereste a nemzeti parkot azzal a kérdéssel, hogy miképp tudna a kertje harmonikusabban illeszkedni a természeti környezetbe.

– Milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy „Sas-hegy barát” kertnek?
- Annyi biztosnak tűnik, hogy főként őshonos növényeket, valamint az ezeket kedvelő ritka lepkéket, rovarokat találunk majd bennük. A dísznövények közül csak azok megengedhetőek, amelyek nem vadulnak ki, magyarán, nem terjeszkednek a védett terület felé. Fontos, hogy a permetezés is lehetőleg környezetkímélő módon történjen majd, de itt még keressük a legjobb technológiákat.

– Előreláthatólag elkészül-e az eredeti határidőre, azaz szeptember 15-ére a terület hosszú távú kezelésére vonatkozó javaslat, és az mit tartalmaz majd?
- Igen, az ügy halad a maga útján, a főépítészi iroda időben elkezdte a hatósági egyeztetéseket. Ezt követi majd egy civil és egy lakossági kör. Mivel túl sok kérdés van még nyitva, inkább nem találgatnám, hogy végül mi kerül bele a városrendezési szabályzatba.

– Miért fontos, hogy a „Sas-hegy barát” kertet jelölő tábla kerámiából, tűzzománcból, vagy más természetes alapanyagból sorozatban, kézművesmester által elkészíthető legyen?
- A Sas-hegy sokféle természeti értéke bőséges témát kínálhat a grafikus pályázóknak. Szeretnénk egy olyan kézzel készített tárgyat adni a kerttulajdonosoknak, amire nemcsak az eszmei, hanem az esztétikai értéke miatt is büszkék lehetnek. Ezt a címet legfeljebb 350 kert viselheti majd büszkén, de sokaknak nem lesz könnyű a váltás. Ezért fontosnak tartottuk, hogy az áldozatos kétkezi munkát egy valódi kézműves termékkel ismerjük el.

V.L.

Szent István-szegfű vagy pukkanó dudafürt